Ukrajnának kémkedhetett: újabb három hónapra rács mögé került Holló István

A hatóságok szerint a férfi aktívan együttműködött az ukrán katonai hírszerzéssel, miközben honvédelmi és politikai kapcsolatokat épített Magyarországon.

Szakértők szerint a bíróság olyan bizonyítékokat ismerhetett meg Holló István ügyében, amelyeket elegendőnek ítélt ahhoz, hogy az eljuthasson a vádemelésig.
Holló István ügyében nyílt szakaszba léphetett a nyomozás. Mint ismert, a férfit azért tartóztattak le, mert
a gyanú szerint aktívan együttműködött az ukrán katonai hírszerzéssel, miközben honvédelmi és politikai kapcsolatokat épített Magyarországon
– értesült a Magyar Nemzet.
Az ukrán állampolgárságú Hollót az őrizetbevételét követően szinte azonnal le is tartóztatták, sőt nemrég meg is hosszabbították az előzetes letartóztatását szeptember közepéig.
A lap által megkérdezett szakértők szerint ez azt jelenti, hogy a bíróság olyan titkosszolgálati, operatív bizonyítékokat ismerhetett meg, amelyeket elegendőnek ítélt ahhoz, hogy az ügy eljuthasson a vádemelésig.
Ezt is ajánljuk a témában
A hatóságok szerint a férfi aktívan együttműködött az ukrán katonai hírszerzéssel, miközben honvédelmi és politikai kapcsolatokat épített Magyarországon.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Nemzetbiztonsági Bizottság május 20-i ülése után megerősítette, hogy Holló ukrán állampolgárként nem rendelkezik és nem rendelkezett magyar állampolgársággal, és már hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van.
Mint ismert, korábban idegenrendészeti őrizetbe helyezték, a letartóztatásához pedig a Terrorelhárítási Központ közreműködése is szükséges volt. Kocsis szerint Holló aktív hírszerző tevékenységet végzett az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködésben, különös tekintettel a magyar hadsereg és az energetikai infrastruktúra megismerésére.
Hálózatában ukrán titkosszolgálati személyek mellett magyar honvédelmi és energetikai szereplőket is azonosítottak
– húzta alá korábban a Fidesz frakcióvezetője.
A gyanú szerint Holló közvetlen kapcsolatban állhatott a honvédelmi szféra egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyar hadiipar és a Honvédség készletei kapcsán egyeztetett. Tevékenysége összefüggésben állt az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel. A kormánypárti politikus azt is hozzátette, hogy Holló kapcsolatrendszerében több magyar politikai szereplő is megtalálható.
A Magyar Nemzet információi alapján Holló többek között rendszeresen kapcsolatban állt Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnökkel, aki jelenleg Magyar Péter honvédelmi tanácsadója. A találkozásaikat Ruszin-Szendi sem tagadta, ami tovább erősíti az ügy politikai jelentőségét. Ruszin-Szendi körül amúgyis szorul a hurok: a napokban két ügyben is feljelentést tettek ellene.
A Magyar Nemzet összeállításában rámutatott, hogy
a kémkedés súlyos bűncselekmény, amely esetében még az előkészület is büntetendő.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki olyan magatartást tanúsít (például vállalkozik a tevékenységre, ajánlkozik vagy megteszi az első lépéseket a hírszerzés megvalósítására), már akkor felelősségre vonható lehet, mielőtt az adatokat ténylegesen megszerezné vagy átadná. Ebben az esetben akár öt év börtönbüntetés is járhat, de bizonyos halmazati büntetésekkel növekedhet a fogva tartás ideje. Az ügyben előreláthatólag zárt tárgyalás várható – írta a lap.
Nyitókép: Magyar Nemzet/Hatlaczki Balázs
***
Ezt is ajánljuk a témában
Szolgálati lakásával összefüggésben hivatali visszaélés, zsírleszívásának ügyében szolgálati visszaélés miatt szorul a hurok Magyar Péter emberének a nyaka körül.
***